Keystone logo
Latvian Academy of Sport Education

Latvian Academy of Sport Education

Latvian Academy of Sport Education

Wstęp

Łotewska Akademia Edukacji Sportowej ( LASE ) jest akademicką i zawodową publiczną instytucją naukową i badawczą, założoną 6 września 1921 r., działającą zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym, LASE oraz przepisami ustawowymi i wykonawczymi regulującymi działalność. LASE jest jedyną w kraju uczelnią sportową, która gwarantuje jedność studiów i badań naukowych w zakresie nauki o sporcie i opieki zdrowotnej w sporcie zgodnie z „Łotewskim Narodowym Planem Rozwoju 2014-2020”, „Nauka, Rozwój Technologii i Innowacje Wytyczne 2014-2020”, „Strategie Inteligentnej Specjalizacji 2014-2020”, „Wytyczne Rozwoju Edukacji na lata 2014-2020” oraz „Wytyczne Polityki Sportowej 2014-2020” dla studentów do uzyskania stopni naukowych i naukowych, kwalifikacji zawodowych oraz promowania innowacyjności w naukach o sporcie i opieki zdrowotnej w sporcie. LASE jest instytucją naukową, w dniu 9 maja 2006 roku zarejestrowaną w rejestrze instytutów naukowych pod numerem 172075. LASE znajdują odzwierciedlenie na stronie internetowej Akademii lspa.lv: ogólnodostępne roczne raporty samooceny. LASE : rozpoznawalna na arenie międzynarodowej i jedna z wiodących uczelni sportowych w krajach bałtyckich, kształcąca sportowców i pracowników służby zdrowia w sporcie, wzmacniająca potencjał akademicki, naukowy i finansowy LASE

Misja LASE

Zapewnienie uznanych na całym świecie badań jakości, rozwój innowacyjnych badań w dziedzinie nauki o sporcie i opiece zdrowotnej w sporcie, włączenie ich w proces studiów, co zapewnia przygotowanie specjalistów w dziedzinie sportu wyczynowego, promuje rozwój państwa i społeczeństwa łotewskiego, wspiera postęp technologiczny gospodarki narodowej. Zapewnienie wkładu LASE jako uniwersytetu edukacyjnego, naukowego i sportowego o znaczeniu krajowym i międzynarodowym w zrównoważony rozwój sportu i opieki zdrowotnej w sporcie. Podstawowym celem LASE jest zapewnienie uczniom możliwości kontynuowania wyższego akademickiego i wyższego zawodowego kształcenia i szkolenia, rozwijania nauk o sporcie i badań w zakresie opieki zdrowotnej w sporcie, rozwijania kultury w celu zachowania potencjału intelektualnego i fizycznego niezbędnego dla Republiki Łotewskiej (LR), promowanie i zapewnienie harmonijnego rozwoju narodu”

90 lat historii

6 września 2011 r. Łotewska Akademia Edukacji Sportowej obchodziła 90. rocznicę łotewskiego szkolnictwa wyższego w ogóle, aw szczególności jego założenia. Konieczność powołania szkoły specjalnej pojawiła się wiosną 1919 r., kiedy postępowa prasa ówczesna zauważyła, że teoretyczne zagadnienia wychowania fizycznego i formy jego organizacji wymagają podstaw naukowych. Łotewskie Ministerstwo Edukacji zaakceptowało tę potrzebę społeczeństwa i 6 września 1921 r. Rada Ministrów podjęła decyzję o utworzeniu Łotewskiego Instytutu Wychowania Fizycznego (LFII). Studenckie kształcenie teoretyczne rozpoczęto w Rydze przy ulicy Nikolaja (obecnie Valdemara) 1, a treningi organizowano w szkolnych salach gimnastycznych i stadionach. Celem Instytutu było kształcenie nauczycieli wychowania fizycznego, opracowywanie teoretycznych i praktycznych zagadnień wychowania fizycznego, nadzór nad rozwojem fizycznym i wychowaniem fizycznym w kraju. Pierwszym kierownikiem Instytutu był nauczyciel szkolny Rumpmuiža Mārtiņš Krūze (Martin Kruze) . Szkolenie instytutowe trwało dwa lata i obejmowało 1400 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. U specjalistów nacisk położono na przygotowanie praktyczne, które stanowiło 65,3% objętości studiów. Z kolei w praktycznym przygotowaniu dominowała gimnastyka i zajęcia ruchowe związane z gimnastyką. Na ten nacisk wpłynął fakt, że w tym czasie w szkołach wychowanie fizyczne nazywano gimnastyką, a nauczyciele - nauczycielami gimnastyki. 3 listopada 1922 r. dokonano rewizji planu studiów, realizowanego w Instytucie, wprowadzając warunek, że na zakończenie studiów studenci zdadzą egzamin z każdego z 21 kierunków studiów. 15 listopada 1922 r. kierownikiem Instytutu był dr Jēkabs Dille.

W 1923 r. Komisja Pedagogiczna ustaliła wymagania i treść egzaminu oraz zatwierdziła dokument otrzymany przez ówczesnych absolwentów. Wymagania pierwszego egzaminu końcowego były zbliżone do dzisiejszych, a jedną z głównych części było - prowadzenie lekcji dla dzieci w wieku szkolnym i obrona wybranej działalności zarządczej. Pierwsze matury odbyły się od 23 lipca do 27 lipca 1923 r., a 8 sierpnia tego samego roku Rada LFII, działając zgodnie z decyzją Rady Ministrów z dnia 6 września 1921 r., podjęła decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu matury. Dyplom, przyznanie lub nienadanie uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela. LFII zakończyło swoją działalność w 1925 r. iw ciągu 5 lat istnienia (1921-1925) przygotowano i dyplomowano 79 nauczycieli gimnastyki (wychowania fizycznego). Mając na uwadze znaczenie wychowania fizycznego i potrzebę posiadania nauczycieli wychowania fizycznego w szkołach, 2 października 1926 r. w ramach Łotewskiego Uniwersytetu Ludowego otwarto Instytut Wychowania Fizycznego (LTU FAI). U podstaw działalności LTU FAI organizacji wykorzystano ogólny charakter studiów i wymagania dawnego instytutu. Instytut pracował według planów i programów zatwierdzonych przez Ministerstwo Edukacji, czas trwania studiów wynosił 3 lata. Voldemārs Cekuls, inspektor wychowania fizycznego w Ministerstwie Edukacji, został mianowany szefem LTU FAI. W czasie swojego istnienia (1929-1940) LTU FAI przygotowało 189 specjalistów wychowania fizycznego, z których 179 otrzymało Dyplom potwierdzający ukończenie Instytutu, a 10 – o uczęszczaniu na zajęcia jako słuchacze. LTU FAI zaprzestało działalności w 1940 roku, a jego szef Voldemārs Cekuls został deportowany z Łotwy 14 czerwca 1941 roku. W okresie od 1921 do 1940 roku Instytut ukończyło 267 nauczycieli wychowania fizycznego.

Łotewski Państwowy Instytut Kultury Fizycznej (LVFKI) rozpoczął swoją działalność 1 stycznia 1946 r. decyzją Ludowej Rady Komisarzy LSSR. Studia praktyczne w LVFKI rozpoczęły się w styczniu 1946 r. w Rydze przy bulwarze Aspazija 6 (wówczas Padomju), gdzie nie było specjalnych pomieszczeń i trzeba było wynajmować pomieszczenia na studia. Sytuacja nieco się poprawiła 21 października 1946 r., kiedy przy ul. Kaļķu 3 wydzielono dodatkowe lokale. Natomiast w 1951 r. Instytut otrzymał pomieszczenia przy bulwarze 10 Kalpaks (wówczas Komunāru) i ulicy Vēstures 4. Poprawa infrastruktury nastąpiła w 1959 roku, kiedy przy ulicy 333 Brīvības (wówczas Lenina) wybudowano kompleks naukowo-sportowy LVFKI. Jako integralną część strukturalną Akademii Sportowej przez cały czas był Klub Sportowy (SKIF), który powstał 4 października 1946 r. i przez wszystkie lata jego istnienia jego pracownicy byli organizatorami studenckiej i wykładowcy zajęć sportowych. Przez cały czas nasi studenci odnosili znaczące sukcesy na poziomie międzynarodowym, biorąc udział i reprezentując Łotwę i Uniwersytet w światowych i europejskich zawodach, a także w konkursach studenckich różnego stopnia. W 1959 roku wybudowano 6-kondygnacyjny budynek gabinetowy. Prestiżowe kwalifikacje uzyskane na Uczelni i związany z tym wzrost liczby studentów spowodowały, że w 1982 r. wybudowano kolejny budynek dydaktyczno-sportowy, aw 1986 r. - Athletic Arena. W 1989 roku studenci Instytutu zyskali dodatkowe sale wykładowe i biura. W 1994 roku obok stadionu otwarto pomieszczenia laboratorium naukowego i strzelnicę.

W czasie swojego istnienia do 1992 roku LVFKI przygotowało 5522 specjalistów z wyższym wykształceniem i 151 - ze specjalnym wykształceniem średnim. 5 listopada 1991 r. Ministerstwo Edukacji Republiki Łotewskiej zarządzeniem nr 459 stwierdza, że w przyszłości, aby lepiej odzwierciedlić status i profil uczelni, jej nazwa będzie brzmiała Łotewska Akademia Edukacji Sportowej ( LASE ). . Pierwsza Konstytucja Akademii została zatwierdzona przez Radę Najwyższą Republiki Łotewskiej w dniu 10 marca 1992 roku. Do realizacji zadań określonych dla Łotewskiej Akademii Wychowania Sportowego w Akademii pracował Wydział Pedagogiczny, a w latach 1983-1991 także Wydział Trenerów. Liczba studentów Akademii w porównaniu z 1946 r. wzrosła kilkukrotnie: z 2 grup w 1946 r. do 27 grup na początku roku studiów 2011/2012.

  • Liczba pracowników dydaktycznych również wzrosła ilościowo i jakościowo: 3
  • W roku akademickim 1946/1947 pracowało 8 pracowników akademickich, w tym 1 profesor, 16 adiunktów, 7 starszych wykładowców, 14 wykładowców i asystentów;
  • w roku akademickim 2011/2012 pracę naukową w Akademii prowadziło 78 pracowników akademickich, w tym 18 profesorów, 15 docentów, 22 asystentów, 14 wykładowców, 9 asystentów, w tym 42 pracowników akademickich posiadających stopień naukowy .

Wszyscy studenci i absolwenci Akademii otrzymali wyższe wykształcenie i zostali przeszkoleni do pracy z bardzo różnymi kwalifikacjami, związanymi z okresem czasu, takimi jak:

  • Nauczyciele sportu (wychowania fizycznego);
  • Nauczyciele biologii;
  • Nauczyciele ds. Społecznych (edukacji zdrowotnej);
  • Nauczyciele anatomii i fizjologii;
  • Nauczyciele szkolenia wojskowego;
  • Trenerzy sportowi;
  • Nauczyciele kultury fizycznej (wychowania);
  • Menedżerowie ds. Edukacji i sportu;
  • Menedżerowie turystyki aktywnej;
  • Fizjoterapeuci;
  • Masażyści.

LASE to jedyna uczelnia wyższa na Łotwie, która koordynuje i prowadzi badania w sporcie, a także kształci specjalistów w dziedzinie nauk o sporcie. Dotychczas działalność naukowa prowadzona była głównie w wydziałach Akademii, obecnie powstaje kilka instytutów naukowo-badawczych z własnymi laboratoriami, m.in. Instytut Nauk o Sporcie, Instytut Rekreacji i Środowiska, Instytut Doskonalenia Nauczycieli, Instytut Ruchu Ergonomia. Tradycją od wielu lat jest coroczna konferencja naukowo-badawcza wydziałów i studentów, w ramach której zatwierdzane są badania wykładowców i studentów. Logicznym rezultatem tych konferencji jest coroczna edycja artykułów naukowych LASE Sport dla prawie każdego LASE był integralną częścią życia. Aktywny styl życia studentów determinuje zarówno ich jakość życia, jak i przygotowanie zawodowe. Kolejnym celem Łotewskiej Akademii Edukacji Sportowej jest zapewnienie uznanych na arenie międzynarodowej badań wysokiej jakości, opracowanie innowacyjnych badań w dziedzinie nauk o sporcie i włączenie ich do procesu studiów, co zapewnia szkolenie kompetentnych i konkurencyjnych różnych specjalistów sportowych dla Łotwy i międzynarodowy rynek pracy.

Lokalizacje

  • Riga

    Brivibas gatve 333, , LV-1006, Riga

    pytania