Keystone logo
Poznan University of Technology

Poznan University of Technology

Poznan University of Technology

Wstęp

MISJA I WIZJA

Misją Uczelni jest kształcenie na wszystkich poziomach szkolnictwa wyższego oraz w trybie uczenia się przez całe życie w ścisłym powiązaniu z pracami naukowymi i badawczo-rozwojowymi prowadzonymi na Uczelni we współpracy z przyszłymi pracodawcami absolwentów uczelni oraz w kontakcie ze społeczeństwem.

Wizją jest stworzenie wiodącej uczelni technicznej w kraju, dobrze rozpoznawalnej w Europie, ważnego i poszukiwanego partnera uczelni zagranicznych, gwarantującego wysoką jakość kształcenia oraz światowy poziom prac naukowo-badawczych i rozwojowych.

EDUKACJA

Dziś Politechnika Poznan University of Technology oferuje kształcenie na 9 wydziałach, prowadzących łącznie 31 kierunków studiów. Studiuje tu ok. 16 tys. studentów I i II stopnia, doktorantów i doktorantów. O swoją edukację dba ponad 1300 nauczycieli akademickich. Oferta dydaktyczna Poznan University of Technology jest nowoczesna, bogata i dostosowana do wymagań nie tylko pracodawców krajowych, ale również zagranicznych.

Studenci wybierają studia na naszej Uczelni ze względu na wysoki poziom kształcenia, dobrze przygotowaną kadrę, a także możliwość pełnego realizowania swoich zainteresowań naukowych i pozanaukowych oraz przyjazną atmosferę. Prawdziwą dumą Uczelni są studenci, którzy odnoszą sukcesy w międzynarodowych konkursach, pracują w kołach naukowych i organizacjach studenckich.

Poznan University of Technology powstała z Wyższej Szkoły Budowy Maszyn, która powstała w 1919 roku. Poznan University of Technology PUT może pochwalić się blisko stuletnim doświadczeniem w kształceniu wysoko wykwalifikowanych inżynierów i naukowców z wielu dziedzin.

Obecnie PUT kształci blisko 16 000 studentów na 9 wydziałach:

  • Wydział Architektury
  • Wydział Technologii Chemicznej
  • Wydział Inżynierii Lądowej i Transportowej
  • Wydział Informatyki i Telekomunikacji
  • Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki
  • Wydział Zarządzania Inżynierią
  • Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
  • Wydział Mechaniczny
  • Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej

Kształcenie odbywa się na 31 kierunkach, z czego siedem na studiach pierwszego stopnia i dwanaście na studiach drugiego stopnia odbywa się w całości w języku angielskim.

Nauka dla ludzi

Województwo wielkopolskie, a zwłaszcza Poznań, ma ogromne perspektywy. Poznań ma najniższą stopę bezrobocia w kraju, ponieważ jej okoliczności zachęcają przemysłowców do zakładania tutaj swoich firm. Obecnie w tym mieście działa około 100 000 firm.

Poznan University of Technology to miejsce, w którym studenci mogą zdobyć doświadczenie ściśle związane z realiami rynku pracy. Są kształceni zgodnie ze zmieniającymi się wymaganiami biznesu i przemysłu. Program studiów dualnych został opracowany we współpracy z takimi firmami jak Volkswagen Poznań, Solaris Bus & Coach SA, Phoenix Contact Wielkopolska, STER, Beiersdorf Manufacturing Poznań, Blum Polska sp. zo. o., Zakłady Mechaniczne Kazimieruk. W ramach tego programu studenci mogą uzyskać wykształcenie zgodne z wymaganiami i oczekiwaniami rynku pracy, mogą odbyć dodatkowe szkolenia lub uzyskać certyfikaty językowe, a przede wszystkim jest to program studiów, na których teoria jest ściśle związana z praktyką w najlepszych firmach. Studenci, którzy ukończyli studia dualne, znajdują zatrudnienie w firmach z nimi związanych.

Poza wymienionymi firmami na liście partnerów znajdują się: Samsung Electronics, Amica, Man Bus, HCP-Poznań, Luvena, GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA), Dalkia, Budimex, Skanska, MTP-Poznań, BZ WBK - Group Santander i wiele innych.

W marcu 2017 roku I Konsorcjum Akademickie utworzyło One Belt One Road pomiędzy uczelniami w Polsce i Chinach, pierwsze tego typu przedsięwzięcie na świecie. Konsorcjum składa się z 15 uczelni i organizacji w Chinach oraz 11 uczelni technicznych w Polsce, w tym Politechniki PUT . Efektem współpracy jest utworzenie Klasy Konfucjusza, w której pracownicy i studenci Politechniki PUT mogą uczyć się języka chińskiego z native speakerami chińskiego prosto z Chin. Kolejnym efektem jest powstanie Chińsko-Polskiego Centrum Badań Nowego Jedwabnego Szlaku. Ma na celu zgromadzenie najważniejszych uczelni technicznych z Polski i Chin. Głównym celem Centrum będzie transfer nauki, edukacji, kultury, aw konsekwencji także biznesu.

W listopadzie 2016 roku na Poznan University of Technology została otwarta pierwsza tego typu w Polsce Akademia Huawei. Zbudowano nowoczesne laboratorium, w którym studenci mogą studiować nowoczesne technologie Huawei. Swoją wiedzę na temat nowoczesnych technologii mogą poszerzać poprzez zajęcia praktyczne prowadzone przez profesjonalistów w tej dziedzinie.

Od 2014 roku istnieje Centrum Lotnictwa z nowoczesnym symulatorem lotu; PUT dysponuje flotą dwóch samolotów: Zlin 242L i Extra 330 LX, a także szybowiec lotniczy MDM-1Fox. Obecnie studenci PUT mogą kształcić się w dwóch dziedzinach: lotnictwa i kosmonautyki.

Stworzono lub wyposażono w nowoczesny sposób nowe laboratoria badawcze. Na uczelni działa Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki, powołane przez konsorcjum złożone z Politechniki Poznan University of Technology i Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Zadaniem centrum, wpisanego na Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej, jest rozwój badań strategicznych oraz zwiększenie transferu wyników prac B+R do gospodarki.

Współpraca międzynarodowa

PUT podpisała około 460 umów międzynarodowych z uczelniami w Europie i poza nią. Uczelnia od wielu lat uczestniczy w programie Erasmus+ oraz umowach wymiany bilateralnej. W badaniach naukowych PUT współpracuje z aż 190 uczelniami z całego świata.

Podwójny stopień - podwójna korzyść

Zagraniczne uczelnie doceniają wysoki poziom kształcenia i profesjonalizmu w nauczaniu i badaniach naukowych oferowanych na PUT , a w celu podniesienia standardów kształcenia podpisano specjalne umowy z uczelniami we Francji – Lille i na Ukrainie – Kijowski Uniwersytet Techniczny – dla następujących kierunków studiów : Zarządzania przedsiębiorstwem; Inżynieria mechaniczna i inżynieria biomedyczna. Umowy te umożliwiają studentom uzyskanie dwóch stopni naukowych po ukończeniu wspólnego programu studiów.

Technologia w pozytywnym odczuciu

PUT studenci mogą dołączyć do jednej z 76 grup naukowych oraz 11 organizacji studenckich. Działa również studenckie radio Radio Afera, studencka stacja telewizyjna Spacja TV, chór uniwersytecki „Volantes Soni”, zespół tańca ludowego „Poligrodzianie” itp.

Co miesiąc odbywa się spotkanie pod nazwą „ PUT na świecie – Kawiarenka Międzykulturowa”, na którym polscy i zagraniczni studenci oraz pracownicy prezentują swoje kraje ojczyste według różnych tematów. To świetna okazja do poznania nowych przyjaciół, poszerzenia świadomości o innych kulturach przy filiżance kawy i przyjaznej atmosferze. Imprezy organizowane przez studentów to festyn studencki – Juwenalia, koncerty, zawody Robotów Sumo, Mistrzostwa Programowania Zespołowego.

PUT także 40 klubów sportowych, w których regularnie ćwiczy blisko 1200 studentów. W 2019 roku PUT zajęła piąte miejsce w klasyfikacji generalnej i czwarte w kategorii uczelni technicznych Akademickich Mistrzostw Polski. PUT dysponuje zapleczem do tenisa, kręgli, spinningu, hokeja na trawie, wioślarstwa halowego, squasha oraz sal gimnastycznych.

Bliski związek z biznesem

Kontakty z wieloma partnerami biznesowymi są istotną częścią życia uczelni. Zachęcanie i rady naszych partnerów pomagają nam nie tylko dostosowywać nasze programy edukacyjne do wymagań rynku, ale przede wszystkim umacniać naszą pozycję wśród innych uczelni

Lokalizacje

  • Poznań

    Pl. M. Sklodowskiej-Curie 5, 60-965 Poznan, 62, Poznań

pytania